Android Sdk Kurulumu

Android Sdk Kurulumu

Android oyun yapmak için Sdk dediğimiz, yaptığımız oyunları apk formatına çevirebilmemiz için gerekli olan dosyalardır. Sdk kurulmadan önce bilgisayarımızda  Java JDK (Development Kit)’in kurulu olması lazım.

Jdk indirme Bağlantısı;

http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

Sdk indirme bağlantısı;

http://developer.android.com/sdk/index.html

 

 

Şidmi burada indirme yapmadan önce Android oyunu flash ilemi yoksa Unity ilemi yapıcağınıza bağlı olarak farklı Sdk yı indirmemiz gerekiyor. Eğer Adobe Flash ve Air ile yapıcaksak ;

Download Eclipse ADT with the Android SDK for Windows seçeneğini seçiyoruz.

 

Unity ile yapıcaksak;

GET THE SDK FOR AN EXISTING IDE seçeneğine tıklayıp, Download the stand-alone Andoid SDK Tools for Windows kısmından indiriyoruz.

 

android-sdk

Dosyayı indirip çalıştırıyoruz. Yükleme penceresinde “Next” butonuna bastıktan sonra 2 durumla karşılaşabilirisniz. Yükleme işlemi istendiği gibi devam eder ya da “JDK not found” hatası alırısnız.

JDK Not Found Hatasının Çözümü

Eğer Sdk kurulumunda Jdk not found hatası aldıysak, kurdugumuz jdk yı bilgiyarımıza tanıtmamışızdır. Bunun için,

Bilgisayar’a sağ tıklayıp Özellikler deyip Gelişmiş sistem ayarları-Ortam Değişkenleri yolunu izleyin. Karşınıza gelen pencerede “Yeni” butonuna tıklayın.

jdk

Daha sonra Değişken adı olarak JAVA_HOME yazın ve “Değişken değeri:” olarak JDK‘yı kurduğunuz klasör yoluunu yazın ve  “Tamam“a tıklayın. Android Sdk sorunu çözülmüş oldu. Böylece kurulum dosyamızı yeniden çalıştırıyoruz.

yeni-jdk

 

Android Jdk ve Sdk kurulumlarımız sorunsuz olarak bittikten sonra, Android SDK Manager ekranı karışımıza gelecektir. Eğer gelmezse indiridğimiz dosyanın içerisinde mevcut ve kendimiz çalıştırıyoruz.

android-sdk

Bende şu an kurulu olduğu için bu şekilde görünüyor. Ama sizde hiç biri kurulu olmayacak. Kurmak istediğiniz android sürümlerini seçip daha sonra yükle dediğimizde karşımıza çıkan panelde, kırmızı çarpı işartei olanların tümüne tıklayıp accept License seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Yükleme işlemlerimiz bititkten sonra Unity e eklemek için

 

UNITY ‘i açıp Edit-Preferences-External Tools seçeneğinden Android SDK Location kısmına tıklayıp Android SDK’yı kurduğunuz konumu seçiyoruz.

Sorunsuz bir şekilde unity ile artık apk formatında dosyalarımızı çıkarabiliriz.